Archiwa kategorii: Ogrzewanie

Koszty ogrzewania 2013

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon grzewczy.  Już widzę za oknem, jak sąsiedzi wyciągają ciężkie działa. A to jeden kupił węgiel, trochę przypominający spróchniałe drewno. Inny na bogato, kosatka wielka jak kamienie z kamieniołomów.  Ale to wszystko nic. Jeden zawodnik upodobał sobie śmieci. Dopóki nie smrodzi, tz. nie pali plastików, nie widzę problemu.

piec

Ale do rzeczy.  Ceny opały w tym toku jak zawsze będą wyższe niż w zeszłym. Przecież to takie normalne. Każdy po drodze chce zarobić. Ogrzewanie domy węglem ciągle jest najpopularniejsze. I jeszcze bardzo długo będzie (chyba że zmienią się jakieś przepisy ; podatek kominowy? ; ) Chociaż nie robiłbym z tego większego problemu. od kiedy są nazwijmy to półautomatyczne piece na paliwo stałe, czyli;i tz. z podajnikiem, opalanie węglem nie jest już tak uciążliwe. Mało tego, konstrukcja takich piecy ciągle ewoluuje.  Ostatnimi czasy pojawiły się takie z podajnikiem tłokowym. Fajna sprawa w porównaniu ze zwykły, tz. śrubowym.  Paliwo w odpowiedniej, wczesniej ustalonej ilości wpada na szufladę, i jest przetransportowane do paleniska. Niby nic, a jednak. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na zastosowanie także alternatywnego paliwa. Może to być np. miał węglowy, owies. Ale główną zaletą jest to, że można stosować miał. Mieszanie w proporcjach 1/2 do ekogroszku daje bardzo dobre rezultaty.

Koszty ogrzewania

Koszt ogrzewania wielkich hal może kilkakrotnie przewyższać koszt ogrzewania zwyczajnego domku. Ogrzewanie niewielkiego lokalu mieszkalnego bądź małego biura nie stanowi kłopotu. W większości przypadków w miejscu nie mającym żadnej instalacji ogrzewającej wystarczy zwyczajny piecyk elektryczny. Jednakże ogrzanie dużej hali to całkowicie inna skala. Wyjątkowo w pomieszczeniach mierzących wzwyż wiele, kilkanaście metrów, sprawa jest dosyć skomplikowana. Wiadomo, że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego i ma tendencję „uciekać” do góry. Przez to w wysokich pomieszczeniach bywa zimno, nawet pomimo załączonych grzejników. Problem taki w szczególnym stopniu tyczy się miejsc pracy – hal fabrycznych, marketów, w których pracownicy przebywają osiem, a czasem nawet więcej godzin. W wielu takich miejscach muszą także pozostawać na jednym stanowisku pracy przez znacząca większość czasu. Rozwiązanie dylematu ogrzewania dużych pomieszczeń nie jest łatwe, jednakże nie jest niewykonalne. Najlepszym sposobem, by mieć pewność że ciepłe powietrze, zawsze będzie się znajdowało na dole pomieszczenia są grzejniki podłogowe. W starych budowlach, na przykład. w dużych kościołach, używa się także ogrzewanie z poniższych kondygnacji poprzez kraty umiejscowione w podłodze.

W ten sposób korzystając z naturalną tendencję ciepłego powietrza ażeby uciekało do góry. Jeden poważny problem takiego rozwiązania stanowią koszty. Ciepłe powietrze w końcu leci ku sufitowi, a zatem moc grzewcza jaką wykorzystujemy musi podołać tak doprawdy ogromnej powierzchni. Pewnym rozstrzygnięciem jest w tym przypadku jest wprowadzenie takiej cyrkulacji, która zapewni powrót ogrzanego powietrza na dół w sposób mechaniczny. Ale nie jest to łatwe zadanie i w znacznym stopniu uzależniony jest od architekta budynku. Jeśli posiadamy do czynienia ze starą budowlą jak kościół czy pałac, może to się okazać nie do zrobienia. Innym dobrym rozstrzygnięciem jest nadmuchiwanie ogrzanego powietrza z góry. Natomiast jeżeli już urządzenia nie zostaną osadzone w odpowiednich miejscach może się to okazać daremne. Powietrze zacznie uciekać na boki, a dół i tak pozostanie zimny.